Kecheese Arabistan Pazarında

Keçi sütü ve peynirleri ile tüketicinin öncelikli tercihleri arasına giren Kecheese, yüzde yüz keçi sütünden ürettiği ürünleri ile Arabistan pazarına çıkarma yapmaya hazırlanıyor.Anadolu’nun şifa dağıtan lezzetlerinden biri olan Keçi Sütü ve keçi sütünden yapılan peynirleri ile yıllardır tüketicinin sağlıklı seçimi olan Kecheese; Lor peyniri, Armola, Kızartmalık peynir, Klasik beyaz-koyun peyniri, Yörük peyniri ve keçi sütü gibi özel lezzetleri ile Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap yarım adası ve Körfez ülkelerine yayılıyor.

Kecheese pazarlama departmanının araştırmaları sonrası girilen yeni pazarda ilk nokta Suudi Arabistan oldu. Tüketici için yapılan Pazar araştırması ve tadımların devam ettiğini kaydeden Türer AŞ. Yönetim kurulu başkanı Özer Türer, Keçi Sütü ve peynir çeşitlerinde oluşan ilk parti sevkiyatın gerçekleştiğini söyledi. Bölgenin damak tadına hitap eden ürünler geliştirmek niyetinde olduklarını belirten Türer; ‘‘Suudi Arabistan ekonomisi, petrol gelirleri ile dünya ekonomisine direkt etki edecek seviyede bir güç.

Yaklaşık 25 bin dolar kişi başına düşen GSMH rakamı ile dünyanın zengin ülkeleri arasında bulunan 30 milyon nüfuslu Suudi Arabistan, lüks tüketiminde dünyanın en gözde pazarları arasında. Bu zenginliğe ve fırsatlara rağmen Türk firmalar maalesef bu ülkede yeterince faal değil. Suudi Arabistan, 2013 yılında toplam 137 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken,

Türkiye bu miktarın sadece 4 milyar dolarını oluşturuyor. Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleri arasındaki kültürel yakınlığı düşünecek olursak, gerçekleştirmiş olduğumuz ihracat düşük’’ şeklinde konuştu.

İHRACAT ATAĞINDA 2. DURAK ÜRDÜN!

Son dönemde devlet teşvikleri ile beraber ihracat rakamlarının hareketlendiğini, 2008 yılından bu yana Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen ihracatın yaklaşık yüzde 25 artış gösterdiğini ifade eden Özer Türer, Suudi Arabistan’dan sonra rotayı Ürdün pazarına çevirmek için bağlantı kurduklarını söyledi.

Türer, “Tüketicilerin nereden ve nasıl alışveriş yaptıklarını, hangi ürünleri tercih ettiklerini araştırdık. Elde etiğimiz veriler ışığında pazara tüketicilerin ihtiyacına yönelik yeni ürünler sunabiliriz. Kecheese, bu pazarlama stratejisini; Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Umman başta olmak üzere bölgedeki tüm Körfez ülkelerinde uygulamaya kararlı.’’ dedi.