Hikayemiz

Kecheese, 40’ın üzerinde ülkeye aromatik bitki üretimi ve ihracatı yapan Türkiye’nin önde gelen baharat ihracatı firmalarından Türer A.Ş markasıdır.

Kecheese Keçi Sütü Ürünleri, Türer A.Ş tarafından 2006 yılında temeli atılan Keçi Sütü İşleme Tesislerinde ISO 22000 sertifikasıyla Gıda Kodeksine ve Uluslararası standartlara uygun imal edilmektedir.

Türer A.Ş’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer girişimleriyle, keçi sütü üretiminin ve keçi yetiştiriciliğinin geçmişinin bin yıllara dayandığı memleketi Seferihisar’da 2001 yılında hobi olarak başlayan Süt Keçisi ve Sakız Koyunu Yetiştirme Çiftliği bugün üç bin başla Türkiye’nin en büyük ve modern küçükbaş hayvan çiftlikleri içinde yer almaktadır. Tüm dünyada kabul gören modern kayıt tutma sisteminin tutulduğu örnek küçükbaş hayvan çiftliğinde keçi sütleri hayvanın memesinden çıkar çıkmaz soğutulmakta, süt keçilerinin çiftlik bünyesinde çalışan uzman veteriner hekimlerce tüm sağlık taramaları düzenli olarak gerçekleştirilip tüm kan tahlilleri yapılmakta; Brusella başta olmak üzere her türlü hastalıklardan arî tutularak yetiştirilmektedir. Türer A.Ş bitkiseldeki deneyimlerini çiftlik beslenmesinde de kullanarak kekik ve benzeri doğal ürünleri yem ürünlerine karıştırarak keçi sütünde zengin aroma, yüksek yağ ve protein sağlamaktadır.

Türer A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer, aynı zamanda İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin başkanı olarak süt sektöründeki sanayici kuruluşlara AB standartlarında süt temini için Türkiye’de ilk kez Koyun Keçi Sütü Soğuk Zincir Projesini uygulamaya başlatmıştır. Aynı zamanda Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği yönetim kurulu üyesi olan Özer Türer, Türkiye’de yüz seksen bin küçükbaş yetiştiricisini temsilen de Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu üyeliğini de yürütmektedir.

Bir Türer A.Ş iştiraki olan Türer Keçi Sütü İşleme Tesisi, 2010 yılı Mayıs ayında üretime başlamış, günlük yüz ton süt işleme kapasitesine sahip olup, keçi, koyun ve inek peyniri üretmekle birlikte, yöresel peynir çeşitlerinin üretimi için gerekli Ar Ge çalışmalarını da sürdürmektedir.

Kecheese marka ürünler, Türer A.Ş bünyesinde bulunan keçi çiftliğindeki sütlerden tamamen soğuk zincir korunarak elde edilmektedir. Kecheese marka ürünler katkı ve koruyucu madde içermediği gibi tuz oranı da en az düzeyde kullanılır. Türer A.Ş bünyesindeki laboratuarlarda, çiftliğimizde üretilen sütün ve keçi sütü işletme tesisinde üretilen peynir ürünlerinin gerekli kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmaktadır. Uluslararası standartlara uygun üretim yapılabilmesi için hammadde ve ürünlerde kalite kontrol analizleri rutin olarak yapılmakta, her üretimden alınan parça numuneler iki yıl boyunca saklanmaktadır.

Keçi sütü üreten ülke sayının az ama keçi sütüne talebin fazla olduğu dünyamızda Türer A.Ş Avrupa Birliği standartlarında ürettiği keçi sütlerinden elde ettiği peynirleri dünyaya ihracat ederek ülke ekonomisine döviz kazandırmayı ve sektörde öncü olmayı hedeflemektedir.

Anadolu’ya özgü sayısız peynir çeşidinin tamamında keçi ve koyun sütünün var olması tesadüf olmayıp küçükbaş hayvancılık Türkiye’nin önemli kültürel özelliklerinden biri olarak önemini bugün de korumaktadır. Türer A.Ş, Kecheese markası ürünlerde bu tarihsel sorumluluğu taşımaktadır. Üretimini keçi sütü ürünlerinin insan sağlığı nedeniyle tüketildiğinin bilinciyle gerçekleştirmektedir.