Özer Türer Merkez Birliği Seçimlerinde

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği seçimleri 14 Nisan 2012’de yapılacak.
Türkiye’de ilk kez koyun keçi sütünde soğuk zinciri İzmir’de yaşama geçiren İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği seçimlerinde aday olduğunu açıkladı.
Yönetmelik değişikliği nedeniyle birkaç kez ertelenen Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği seçimleri 14 Nisan2012’de yapılacak. 2006 yılında kurulan, 80 İl Birliği’ne bağlı 200 bin yetiştirici ile Türkiye’nin en büyük hayvancılık örgütü olan Koyun Keçi Merkez Birliği ikinci olağan genel kurulunu gerçekleştirecek.
Türkiye’de ilk kez koyun keçi sütünde soğuk zinciri hayata geçirerek İzmir’den adını duyuran İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer merkez birliği seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. Koyun keçi sektörünün yakından tanıdığı Türer aynı zamanda küçükbaş hayvancılığı temsilen Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu üyeliği görevini de sürdürüyor.

159 üyeyle devraldığı İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ni 3 yıllık görevi boyunca üye sayısını 6300 ulaştıran Türer, ayrıca bu sürede İzmir Birliği’nde Türkiye çapında ses getiren önemli hizmetlerin altına imza attı. Dünyanın sayılı baharat ihracatçısı firmalarından Türer A.Ş’nin yönetim kurulu başkanı Özer Türer, memleketi Seferihisar’da Özer Türer Koyun Keçi Çiftliği’ni ve Türer Keçi Sütü İşleme Tesisi kurdu. Özer Türer Koyun Keçi Çiftliği’nden başarılı bir ıslah çalışması ile hayvanbaşı 100 lt süt verimini 800 litrelere çıkardırken Seferihisar Saaneni adı verilen Türkiye koşullarına uygun özel saanen cinsi keçi üretti. Türer yine bu çiftlikte nesli tükenmeye yüz tutan Sakız Koyunu’nu da koruma altına aldı. Keçi Sütü İşletme Tesisi’nde yüzde yüz keçi sütü markası olan KECHEESE ile başarılı bir pazarlama grafiği çizdi.
Koyun ve Keçi Sütünde İki Kat Değer Kazandırdı
Türkiye’de ilk kez koyun keçi sütünde soğuk zincir projesini yaşama geçirerek 60 kuruş olan keçi sütünü 1.30 TL’ye, 80 kuruş olan koyun sütünü 1.80 TL’ye yükseltirken, mandıraların avans sistemine karşı Ziraat Bankası ile yaptığı protokolle sütünü birlik aracılığıyla satan yetiştiriciye ipoteksiz, hazine destekli kredi çıkarmayı başardı. Ayrıca Denizbank’la yaptığı anlaşma ile ilk defa küçükbaş hayvancı gelire dayalı bir kredi kullanabilirken, İzmir Kalkınma Ajansı’nın mali destekleriyle Türkiye’de ilk kez küçükbaş hayvan yetiştiricisine önder çiftçi eğitimi düzenledi. Eğitime katılan 400 yetiştiriciye 5 gün boyunca akademisyenler tarafından beslenmeden barınağa, hayvan sağlık korumadan devlet desteklerine kadar pek çok konuda uygulamalı bilgi verdi.
“Gücümüzü hizmete dönüştürmek için adayız”
Küçükbaş hayvancılığın ilerlemesi için daha birçok projeye imza atmaya hazırlanan Özer Türer, “Türkiye’deki küçükbaş hayvancılık yüksek potansiyeline karşın yeterince değerlendirilememektedir. İzmir’de yaptığımız projelerle küçükbaş hayvancılığı ileriye taşıdığımıza inanıyorum.Türkiye genelinde üretilecek projelerle teknoloji ve ihracatı da göz önünde bulundurarak küçükbaş hayvancılığın çok daha iyi noktalara geleceğinden eminim. Geldiğimiz nokta itibariyle bu dev aileye hizmet etmenin hepimizin görevi olduğuna inanıyorum. Bu nedenle 14 Nisan’da yapılacak olan merkez birliği seçimlerine adayım” diye konuştu.
Küçükbaş merkez birliğinin Türkiye’nin en büyük hayvancılık kuruluşu olduğuna dikkat çeken Türer: “Türkiye’de ilk kez küçükbaş hayvancılar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleriyle bir araya geliyor. Çok net bir şekilde Bakanlığın küçükbaş hayvancılığa verdiği önem ortadadır. Bizler bu süreci iyi değerlendirmeliyiz. 200 bin üreticiyle Türkiye’nin en büyük hayvancılık kuruluşu olan Küçükbaş hayvancılık ayrıca kırmızı et tüketiminde büyük önem taşımaktadır. Tüm tarafların küçükbaş hayvancılığın öneminin bir kez daha fark ettiği bu günlerde önemli işlerin altına imza atacağımıza inanıyorum” dedi.
Adaylığını açıklamadan önce tüm il birlik başkanlarıyla istişare yaptığını dile getiren Türer, büyük çoğunluğun kendisini desteklediğini sözlerine ekledi.

(kaynak: https://www.haberler.com/ozer-turer-merkez-birligi-baskanligina-aday-3227981-haberi/ ) (31.12.2011)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *