Ari Küçükbaş İşletmesi İzmir’de

İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Özer Türer Koyun Keçi Çiftliği, “Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası” almaya hak kazandı. Çiftlik, Türkiye’de bu sertifikayı alan ilk işletme oldu.
Çiftliğin sahibi Özer Türer, sertifikayı İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal’ın elinden aldı. Küçükbaş hayvan üreticiliğinde İzmir’in ve özellikle Seferihisar’ın öncü rolüne dikkat çeken Güldal, Özer Türer Koyun Keçi Çiftliği’nin bu belgeyle ilçenin süt ve süt üretiminin yanısıra kaliteli hayvancılık yönünden de gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Güldal, “İlimizde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde hastalıktan ari işletmelerin sayısının artması konusunda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu ari işletmelerin bir dernek çatısında biraraya gelmesini de destekledik. Türkiye’de ilk kez hastalıktan ari belge alan işletmenin ilimizde olmasını da memnuniyetle karşılıyoruz. Bölgemize ve ülkemize örnek olacağı ve sayının hızla artacağı ilimizde küçükbaş hayvancılıkta da ari işletme sayısının artması ile birlikte hastalıklarla mücadele konusunda önemli bir yol katetmiş olacağız” dedi.
Hayvan hastalık ve zararlıları ile mücadele kapsamında, özellikle bruselloz gibi hastalıkların bertarafını hedefleyen sertifikayı uzun ve disiplinli bir çalışma ile aldıklarını kaydeden Türer ise Türkiye’nin en modern küçükbaş çiftliklerinin yer aldığı Seferihisar ve İzmir’de bir ilke daha imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Türer, il müdürlüğü tarafından yapılan taramalar sonucunda sertifika aldıklarını ifade etti. Özer Türer, Kecheese firması olarak sütünü aldıkları ve işledikleri çiftlik ve işletmelerin de hastalıktan ari işletme belgesi almaları için rehberlik edeceklerini söyledi.

(kaynak: https://www.haberler.com/turkiye-nin-ilk-hastaliklardan-ari-kucukbas-6320170-haberi/ ) (30.07.2014)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *